VC4 Dermatoloģijas klīnikā tika veiktas pirmās hemoroidālo mezglu operācijas ar jaunu operācijas metodi- HAL- RAR, kas šobrīd Latvijā citviet nav pieejama. Operācijas veica VC4 Baltijas Vēnu klīnikas ķirurgs, proktologs Andris Gardovskis, pielietojot HAL (Haemorrhoidal Artery Ligation) hemoroīdu nosiešanas- RAR (Recto Anal Repair) rekto anālo ārstēšanas sistēmu. Ričards Krapfenbauers A. M. I. GmbH pārstāvis no Austrijas speciālistus iepazīstināja ar šīs metodes priekšrocībām, uzsverot, ka pēdējo gadu laikā ir attīstījušās daudzas mūsdienīgas metodes, kas hemoroīdu operācijas padara mazāk traumējošas un saīsina nepatīkamo pēcoperācijas periodu. Viena no modernākajām ir HAL- RAR metode. Operācijas laikā audi netiek izgriezti, notiek tikai iekšēju šuvju uzlikšana taisnās zarnas gļotādā– vietā, kur nav sāpju receptoru.
HAL koncepciju izstrādāja 1995.gadā Dr. Morinaga no Japānas. Metode tika uzlabota 2005. gada beigās, kad tai pievienoja- RAR. Jau 10 gadus ar augstu efektivitāti šīs operācijas veic visā pasaulē un ir izoperēti vairāk nekā 100000 pacienti ar lieliskiem rezultātiem.
Līdz šim Latvijā tika piedāvātas vairākas metodes hemoroīdu ārstēšanai, tostarp vispopulārākā- THD jeb transanālā hemoroīdu dearterizācijas metode. HAL- RAR metode tehniski ir līdzīga THD, taču vēl saudzējošāka un ar īsāku procedūras laiku. Asiņošana un pēcoperācijas komplikāciju risks ir daudz zemāks nekā pielietojot citas šobrīd Latvijā zināmās metodes. HAL metode ir īpaši efektīva II un III pakāpes hemoroīdu ārstēšanai, bet kopā ar RAR pielietojamaIII un IV pakāpes hemoroīdiem. Hemoroidālo asinsvadu cauršūšana notiek USG kontrolē- ar doplera zondes palīdzību uzgalī precīzi, līdz milimetra desmitdaļai tiek atrasti visi asinsvadi, kas dzen asinis cauri hemoroidālajiem mezgliem. Ar šo pašu iekārtu, tajā ieliekot adatu ar šuvēju, uz asinsvadiem tiek uzliktas šuves, lai pilnībā pārtrauktu asins piekļuvi hemoroidālajiem mezgliem. III un IV stadijā, kad hemoroidālie mezgli izslīd no anālās atveres, ar šo tehnoloģiju speciālā veidā tos var ievietot atpakaļ taisnajā zarnā un piefiksēt pie tās sienas – vietā, kur tiem pēc dabas būtu jābūt. Šuves, kas izmantotas artēriju nosiešanai, vienlaicīgi veic arī anālā kanāla gļotādas peksiju jeb pacelšanu, tādējādi samazinot vai likvidējot gļotādas noslīdējumu.
Operācija ilgst līdz 20 minūtēm un to var veikt, pielietojot dažādus anestēzijas veidus.