Hemoroīdi
Hemoroīdi ir delikāta veselības problēma, par ko parasti ir kauns skaļi runāt, bet to radītais diskomforts krietni pasliktina dzīves līmeni un kvalitāti. Tāpec “Baltijas Vēnu klīnika” ārsti aicina pēc iespējas ātrāk risināt šo nepatīkamo, bet pilnībā ārstējamo slimību.
Kas ir hemoroīdi?
Kas ir hemoroīdi? Hemoroīdi ir asinsvadu mezglveida paplašinājumi taisnās zarnas lejasdaļā. Šo anālo mezglu funkcija ir kontrolēt kontinenci jeb saturēšanu klepošanas, spiešanās un šķaudīšanas laikā. Anālie mezgli uzpildoties pasargā anālo sledzējmuskuli (kas atrodas zem tiem) defekācijas laikā un kalpo šķidruma, zarnu satura un gāzu diferenciācijai un to evakuācijas kontrolei. Ja tie tiek pakļauti pārāk lielam spiedienam, audu spilventiņi palielinās, distāli pārvietojas un paradās sūdzības.
Problēmas ar hemoroīdiem kādā dzīves posmā skar vai ir skārušas katru otro pieaugušo, neatkarīgi no vecuma un dzimuma, tas ir tikai mīts, ka hemoroīdi skar tikai seniorus, pašlaik pacienti ir no visām vecumu grupām, arī jaunieši. Hemoroīdi skar pārsvarā darbaspējīgos iedzīvotājus, jo proktoloģisko veselību ietekmē iedzimtība, slimību vēsture, dzīves gājums (piem., grūtniecība, ilgstoša smagumu celšana, sēdošs darbs), dzīvesveids un ēšanas paradumi. Turklāt ārsti pastāvīgi atgādina par taisnās zarnas vēža risku. Zarnu vēža agrīna diagnosticēšana (t.sk. asinis fēcēs un sleptās asinis fēcēs) un ārstēšana bieži ir dzīvības un nāves jautājums! Kolonoskopijas izmeklējumu reizi gadā ieteicams veikt katram cilvēkam pēc 50 gadu vecuma (skrīnings pēc 50 gadiem katram - pēc tam, ja viss kārtībā, vēl pēc 5 gadiem, ja bijušas sūdzības, tad pēc 3 gadiem, taču katrs gadījums ir individuāls).
Der zināt!
- Hemoroīdi biežāk skar cilvēkus, kuru profesija saistīta ar ilgstošu sedēšanu, piemēram, šoferi, pavāri, biroju darbinieki, šūvējas utt., kā arī tos, kuri strādā fiziski smagu darbu.
- Hemoroīdi skar pilnīgi visas sabiedrības grupas – gan studentus, gan pensionārus, gan veģetāriešus un vegānus, gan gaļēdājus, gan aktīvus sportistus (piemēram, svarcēlāji, vieglatlēti), gan mazkustīga dzīvesveida cienītājus.
-
Hemoroīdi vairāk progresē vasarā, jo tad cilvēki biežāk brauc ar riteni, sporto, strādā dārzā, laukos un dažādos veidos vairāk piepūlas, nekā citās sezonās. Turklāt biežāk dodas izbraucienos, daudzas stundas pavadot sēžot, vairāk svīst, bet aizmirst padzerties, sarīko ballītes ar alkoholu un grilētiem ēdieniem, kas tikai pastiprina hemoroīdu iekaisumus (asi, piparotie ēdeni, alkohols var provocēt hemoroīdus).
Hemoroīdi un to attīstības stadijas
Pastāv četras hemoroīdu pakāpes:
I pakāpe: hemoroīdu mezgli tikai nedaudz paplašināti;
II pakāpe: hemoroīdu mezgli izspiežas uz āru caur anālo atveri. Kad piepūle beidzas, tie ieņem savu sākotnējo stāvokli;
III pakāpe: daudz lielāki hemoroīdu mezgli, kas prasa manuālu palīdzību, lai ieņemtu savu iepriekšējo stāvokli;
IV pakāpe: ļoti lieli hemoroīdu mezgli, kas pastāvīgi atrodas ārpus anālās atveres.
Hemoroīdi: simptomi
- Nieze, asiņošana, gļotas, diskomforts un sāpes vēdera izejas laikā, nepilnīgas iztukšošanas sajūta.
- Netipiska vēdera izeja vai tās biežuma izmaiņas (aizcietējumi, caureja).
- Veidojumi starpenes rajonā.
Veikt profilaktisku apskati pie proktologa rekomendē pēc 45 gadu vecuma, īpaši tiem cilvēkiem, kuriem ģimenē bijušās resnās zarnas onkoloģiskās slimības.
Der zināt!
Ja novērojat kādus no šiem simptomiem, nevajag nodarboties ar diagnozes noteikšanu ar interneta meklētāju palīdzību un pašārstēšanos - tautas līdzekļi pret hemoroīdiem, visticamāk, nepalīdzēs. Visi ar hemoroīdiem saistītie simptomi var līdzināties arī vēža simptomiem, tāpēc pareiza secība palīdzības meklēšanā ir:
- ģimenes ārsta konsultācija. Ģimenes ārsts var nozīmēt speciālista konsultāciju;
- proktologa konsultācija un izmeklējumi.
Filiālē “Baltijas Vēnu klīnika” strādā pieredzējuši ārsti ar plašām zināšanām. Katrs pacients varēs atrast speciālistu, kuram uzticēties un nekautrēties atklāt savu delikāto veselības problēmu.
Kāpēc man ir hemoroīdi?
Hemoroīdus var izraisīt šādi faktori:
- sasprindzinājums zarnu kustībā vai vēdera izejas traucējumi, zarnu nosprostojums, aizcietējumi;
- sēdošs darbs;
- hemoroīdi grūtniecības laikā un dzemdības;
- menopauze un postmenopauze;
- ģenētika;
- vielmaiņas problēmas vai metabolais sindroms (paaugstināts ķermeņa masas indekss un arteriālais spiediens, hiperglikēmija, cukura diabēts);
- neveselīgs dzīvesveids (fizisko aktivitāšu trūkums, neveselīgi ēšanas paradumi, alkohols u.c.)
Hemoroīdu ārstēšana
Hemoroīdu ārstēšana sākas ar diagnostiku – jo ātrāk, jo labāk. Nevienam nav noslēpums, ka jebkuru slimību ir daudz vieglāk un efektīvāk izārstēt sākuma stadijā, tad arī nevajadzēs vērsties pie radikāliem medicīnas risinājumiem. Hemoroīdu ārstēšana nav izņēmums.
Izmeklēšana notiek ļoti korekti, akurāti, pacientiem nav iemesla kautrēties par šo slimību runāt. Pirmajā vizītē ārsts uzklausa sūdzības, apkopo anamnēzi, veic taisnās zaras lejas daļas vizuālo pārbaudi, pēc nepieciešamības izmanto palīginstrumentus, lai noteiktu hemoroīdu stadiju un pakāpi.
Nākamais solis ir hemoroīdu ārstēšana. “Baltijas Vēnu klīnika” ir kļuvusi par lielāko, pieredzes bagātāko medicīnas iestādi Baltijā, kas vienkopus nodrošina izvērstu hemoroīdu diagnostiku un ārstēšanu. Mūsu komandu veido kvalificēti, pieredzējuši flebologi un asinsvadu ķirurgi, proktologi, kā arī profesionālas medicīnas un operāciju māsas. Klīnika ir daļa no daudzprofilu medicīnas centra, kas sniedz priekšrocību nepieciešamības gadījumā piesaistīt multidisciplināru “Veselības centrs 4” ārstu komandu (dermatologus, radiologus diagnostus, ultrasonogrāfijas speciālistus, kardiologus, endokrinologus, neirologus, ginekologus u.c.), kā arī veikt papildu laboratoriskos izmeklējumus, ir pieejama arī ultrasonogrāfija (USG) un magnētiskā rezonanse (MR). Līdz ar to mūsu speciālistiem ir iespēja sniegt individuālu pieeju katram pacientam arī tad, kad nepieciešama kombinētā ārstēšanas metode.
Der zināt!
“Baltijas Vēnu klīnika” speciālisti piedalās arī ārstu izbraukumos visā Latvijā. Var pieteikties pie ārsta pat tad, ja nedzīvo Rīgā un nevar personīgi atbraukt uz “Baltijas Vēnu klīnika”. Ja nepieciešams proktologs Liepājā vai ērtāk ierasties uz konsultāciju Jēkabpils poliklīnikā vai Ventspils poliklīnikā, tad iepazīsties ar mūsu ārstu izbraukumu grafiku.
No kā ir jāizvairās, lai hemoroīdi neatgriežas vai neprogresē?
Kad zini visu par savu organisma “vājo vietu”, tad ir daudz vieglāk sagatavoties slimības saasinājumiem. Piemēram, ja ik pa laikam hemoroīdu iekaisums liek par sevi manīt, tad būtu pareizi uzreiz konsultēties ar ārstu un saņemt ieteikumus par medicīnas līdzekļiem, ko turēt savā aptieciņā profilaksei vai, piemēram, pirms vasaras ceļojumiem un riteņbraukšanas.
Akūtajā hemoroīdu iekaisuma brīdī neiesaka iet saunā, braukt ar riteni, ir jānodrošina regulāra vēderizeja. Arī remisijas brīžos ir ieteikts aktīvs dzīvesveids – pastaigas, peldes, dažādu veidu kustības, kas veicina asinsriti, lietot uzturā daudz šķiedrvielu, izslēgt asus ēdienus un alkoholu.
Konservatīvā terapija (iespējama I un II pakāpes hemoroīdu gadījumā):
- lietot pietiekamu daudzumu šķidruma ikdienā;
- uzturā palielināt šķiedrvielu daudzumu;
- pietiekama fiziskā aktivitāte;
- lietot venotropos perorālos medikamentus un preparātus, kas mazina sāpes, pietūkumu un diskomfortu.
Mazinvazīvās ārstēšanas metodes:
HET bipolārā ierīce: izmantojot bipolāro enerģiju, bojātie asinsvadi taisnajā zarnā tiek koagulēti - tiek pārtraukta asins piekļuve iekšējiem hemoroidālajiem mezgliem un tie reducējas. Metode piemērota I pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju
Gumijas gredzenu aplikācija: ar speciālas ierīces palīdzību uz hemoroidālo mezglu pamatnes uzliek gumijas gredzenu, kas nospiež asins cirkulāciju, līdz ar to mezgls atmirst un izkrīt. Metode piemērota I, II. un III pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto iekšējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 15 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Skleroterapija: injicējot speciālu medikamentozu vielu, palielinātajos hemoroidālajos mezglos tiek apturēta to apasiņošana. Izveidojas saistaudu mezgls, kas reducējas un samazinās apjomā. Metode piemērota II pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 20 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Ciānakrilāta līme: viena no progresīvākajām un saudzīgākajām metodēm. Procedūras laikā palielinātajos hemoroidālajos mezglos injekciju veidā ievada ķīmisku preparātu, kas tajos pārtrauc asins plūsmu un savelk hemoroīdu kapsulas apvalku. Tā kā hemoroīdi netiek apasiņoti, tie izzūd. Metode piemērota II, III un IV pakāpes hemoroīdu ārstēšanai un to izmanto gan iekšējiem, gan ārējiem hemoroidālajiem mezgliem. Manipulācijas ilgums - 15 minūtes. Nav nepieciešama anestēzija.
Ķirurģiskās hemoroīdu ārstēšanas metodes:
THD un HAL, RAR metodes endorektāla Doplera kontrolē: hemoroidālie vēnu pinumu barojošie asinsvadi tiek cauršūti un liģēti. Nepieciešamības gadījumā tiek veikta palielināto hemoroidālo mezglu mukopeksija (gļotādas savilkšana). Asins plūsma tiek apstādināta un hemoroīdi izzūd. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 25 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.
EVRF RAFAELO®: caur nelielu punktveida adatas dūrienu hemoroīdā tiek ievadīts speciāls radiofrekvences katetrs un elektromagnētiskā lauka iedarbības rezultātā hemoroīds izzūd. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums – 15 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot lokālo anestēziju. Metode ir ļoti precīza, jo aparatūra enerģijas jaudu un ilgumu regulē automātiski.
Lāzers: lāzerstars iedarbojas uz hemoroīdu apasiņojošām artērijām un palielinātajiem hemoroidāliem mezgliem. Lāzerkoagulācijas rezultātā hemoroīds tiek likvidēts. Metode piemērota II, III un IV pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju. Piemēram, ar Eufoton LASEmaR 1500™ unikālo lāzersistēmu mazinvazīvi var ārstēt II,III un IV pakāpes hemoroīdus ar ievilktu vai fiksētu prolapsu.
LigaSure: bipolārās koagulācijas metodes laikā izmanto elektroķirurģisku instrumentu. Iedarbojoties uz hemoroidālajiem mezgliem ar augstu temperatūru un spiedienspēku, audos esošā viela – kalogēns tiek sakausēts un hemoroīdi likvidēti.
Metode piemērota I, II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 20 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot intravenozo anestēziju. Maztraumatiska operācija ar ātru rehabilitāciju.
PPH (Longo tipa) operācija: hemoroidālos asinsvadus cauršuj ar mehānisko cirkulāro šuvēju, vienlaicīgi veicot prolabējošās gļotādas noņemšanu un repozīciju taisnās zarnas gļotādas noslīdējumu gadījumā. Metode piemērota II un III pakāpes hemoroīdu (iekšējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 30 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.
Miligana – Morgana metode: klasiska, traumatiska hemoroīdu operācija - tiek izņemti visi hemoroidālie mezgli. Izmantojot speciālu elektroskalpeli, hemoroīdi tiek noņemti un pēc tam barojošie asinsvadi nosieti ar ligatūru. Metode piemērota III un IV pakāpes hemoroīdu (iekšējie un ārējie mezgli) ārstēšanai. Operācijas ilgums - 40 minūtes. Operācija tiek veikta, izmantojot spinālo anestēziju.