Diagnostika
Dažādām vēnu saslimšanām var būt līdzīgi vai pat vienādi simptomi. Tāpēc vēnu diagnostika ir ne mazāk svarīga par ārstēšanu. "Baltijas Vēnu klīnika" kā lielākā nozarē piedāvā visas modernās diagnostikas metodes, lai izvēlētā terapija būtu precīza, nekļūdīga un maksimāli efektīva.
"Baltijas Vēnu klīnika" iespējams veikt diagnostiku gan profilaktiskos nolūkos, gan aizdomu gadījumā vai pareizās ārstniecības metodes izprašanai.
Iesakām veikt diagnostiku šādos gadījumos:
Ja cilvēkam rados vērojamas vēnu saslimšanas
Ja ar vēnu varikozi slimo tikai viens no vecākiem, zēniem šī slimība var iedzimt 25%, bet meitenēm 62% gadījumu. Ja abiem vecākiem ir konstatēta vēnu varikoze (apmēram 90% gadījumu) pastāv risks pārmantot šo pataloģiju. Parasti vēnu varikoze mēdz iedzimt ik pēc vienas paaudzes.
Ap 30—35 gadiem
Šajā periodā sievietēm ļoti bieži parādās vēnu varikoze (vīriešiem kāju vēnu problēmas vērojamas salīdzinoši retāk kā sievietēm). Tomēr, ja slimība ir iedzimta, tā var progresēt meitenēm jau trīspadsmit, četrpadsmit gadu vecumā.
Ja smēķē un lieto kontracepciju
Ja smēķētājām, kas lieto hormonālo kontracepciju, ir varikozas vēnas, trombozes risks palielinās desmitkārtīgi. Pat pasīvām smēķētājām nav ieteicama hormonālā kontracepcija. Ja ir tendence veidoties varikozām vēnām, hormonālie līdzekļi risku palielinās. Hormonālos preparātos esošā viela progesterons atslābina plāno muskuļu slānīti, kas ir vēnas sieniņā. Vēnai ir grūtāk nodrošināt pareizu asins plūsmu no kājas pēdas uz organismu. Sāk darboties gravitācijas spēka izraisīta pretēja virziena plūsma (no augšas uz leju). Pirms hormonālo līdzekļu lietošanas uzsākšanas vēlama vēnu diagnostika, jo ar neapbruņotu aci pirmās varikozes pazīmes manīt nevar.
Pēc mazuļa piedzimšanas
Par riska faktoru kalpo arī grūtniecība. Šajā laikā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas un asinīs palielinās sievišķo hormonu līmenis, kā rezultātā vēnu sieniņas kļūst vājākas. Vēlīnā periodā, auglim nospiežot iegurņa vēnas, rodas papildus spiediens, traucējot normālai asinscirkulācijai, līdz ar to arī pēc bērna piedzimšanas vēnu varikoze var turpināt attīstīties.
Ja ir ilgstoši tiek nospiesta paceles vēna
Arī daudzas stundas atrodoties tupus stāvoklī, piemēram, puķu dobē tiek traucēta asins cirkulācija. Arī sportistiem, kad tiek pārslogoti kāju muskuļi, ir lielāka iespējamība iedzīvoties vēnu problēmās.
Ja ir liekais svars vai fizisks darbs
Liekais svars pastiprina slodzi uz kājām. Arī tad, ja ilgstoši un regulāri (vairāk kā 4 stundas) uzturas karstumā vai strādā fiziski smagu darbu slodze var pasliktināt vēnu stāvokli, jo paplašinās asinsvadi un to funkcionālā spēja samazinās.
Ja valkā augstpapēžu apavus
Tas ne tikai veicina plakanās pēdas veidošanos un pastiprinātu pēdas svīšanu (tiek nospiesti sviedru dziedzeri, kas atrodas pēdas spilventiņos pie pirkstiem), bet arī vēnu varikozi. Staigājot kurpēs uz augstiem papēžiem, tiek nostiepts ikru muskulis, kurš ir galvenais venozais pumpis, un vēnās veidojas asins sastrēgums, kas ir “labvēlīga augsne” vēnu varikozei. Ne velti ar to 3– 4 reizes biežāk slimo sievietes.
Ja nav laba sajūta
Ja nomāc nekonkrēta nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas, pielietas kā ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes kāju ikru rajonā (dažkārt kāju ikru muskuļos mēdz būt arī krampji).
Diagnostikas metodes:
Duplekssonogrāfija
Ar šo ierīci tiek izmērīta asins pretplūsma vēnās, kā arī noteikts, cik nopietni ir bojātas vēnu vārstules, bojāto vēnu posmi. Tā ļauj precīzi un ātri izvērtēt venozo atvilni dziļajās un virspusējās vēnās, vizuāli tās novērtēt, diagnosticēt trombozi un citas vēnu patoloģijas. Izmeklējot kāju vēnas ar Duplex US metodi, aptuveni 10 – 20 minūšu laikā iegūst precīzu informāciju par dziļo un virspusējo vēnu stāvokli.
Tiek noteikts:
- vai vēnas ir slimas un operējamas;
- vai asinsvadi ir veseli, tuvu ādai un traucē tikai kosmētiski.
Dažkārt uz kājām vizuāli ir redzamas zilganas vēnas (kapilāru tīklojums), taču tās ir pilnīgi veselas. Visbiežāk šī kosmētiskā defekta vaininieks ir plānā āda, caur kuru vizuāli labi redzams asinsvadu tīklojums. Šādos gadījumos izskats nereti uzlabojas, ja ādu nedaudz nosauļo.
Duplex US metodi pielieto arī, lai noteiktu plānojamās operācijas apjomu, kā arī veiktu precīzu vēnu pirmsoperācijas iezīmēšanu. Vēnu diagnostika precīzu informāciju sniedz tikai tad, ja pacientu izmeklē stāvus vai slīpumā ar kājām uz leju, lai gravitācijas spēks pareizi iedarbotos uz asins plūsmu. Izmeklējuma slēdzienu vislabāk attēlot vizuāli, iezīmējot shēmā bojātos vēnu segmentus un norādot gan venozā atvilņa ilgumu, gan vēnu diametru.
Datortomogrāfiskā flebogrāfija
“Veselības centrs 4” pacientiem piedāvā veikt datortomogrāfisko flebogrāfiju. Datortomogrāfiskā (DT) flebogrāfija pārsvarā tiek indicēta pie neskaidras etioloģijas (cēloņa) dziļo vēnu trombozes vai pie iedzimtām vēnu slimībām.
Priekšrocības
Ar citām izmeklēšanas metodēm iespējams dziļās vēnas apskatīt tikai segmentāri, bet, izmantojot datortomogrāfisko flebogrāfiju, iespējams redzēt visu dziļo vēnu sistēmu kopumā.
Kā notiek izmeklēšana?
Izmeklēšanas laikā virspusējā kāju vēnā ar uzliktu žņaugu lēnām ievada kontrastvielu, lai kontrastviela uzpildītu dziļās vēnas. Kad panākts attiecīgais uzpildījums, ko nosaka ar DT monitoringu, veic ātru ekstremitātes skenēšanu un tiek iegūts dziļo vēnu kontrastējums.
Izmeklējumu veic "Veselības centra 4" datortomogrāfijas kabinetā, izmantojot jauno Siemens Somatom Definition AS datortomogrāfu.
Piedāvājam datortomogrāfisko flebogrāfiju gan kā maksas pakalpojumu, gan kā NVD (Nacionālā veselības dienesta) pakalpojumu.
Pieraksts pa tālruni: 67847200, mob. 25600798, e-pasts: venuklinika@vc4.lv. Jūsu ērtībai pie mūsu speciālistiem pieejams pieraksts www.piearsta.lv. Adrese: Rīgā, K. Barona ielā 115.