Veselības centrā (VC4) stājas un gaitas korekcijas kabinets ir ieguvis jaunu aprīkojumu. Ja līdz šim bija pieejams tikai podometrijas izmeklējums, tad tagad pacientiem iespējams veikt arī stājas un gaitas diagnostiskos mērījumus gan ar podometru, gan jaunu iekārtu – posturometru un podoskopu. Ja tiek konstatētas kādas patoloģijas - pēdu deformācija, stājas asimetrija vai citas ar stāju un gaitu saistītas problēmas, vienas vizītes laikā iespējams izgatavot katram individuālas ortopēdiskās apavu zolītes ar mērķi - stabilizēt pēdu, koriģēt stāju un novērst tālāko pēdas deformāciju, kas, progresējot var izraisīt ne tikai kosmētiskus defektus, bet dažādas veselības problēmas*.
Individuālās apavu zolītes izgatavo ar jaunu vakuuma formas veidošanas tehnoloģiju, iegūstot pēdas formas atspiedumu tieši no pacienta pēdas. Speciālos vakuuma „spilvenos” tiek iegūts pēdas nospiedums un izveidota individuāla zolītes forma atbilstoši katra cilvēka vajadzībām.
Šajā kabinetā speciālists, izanalizējot iegūtos izmeklēšanas datus, ne tikai nosaka diagnozi, bet arī informē par profilakses, ārstēšanas un ortozēšanas iespējām katram pacientam.
Kas ir podometrija?
Podometrijas izmeklēšanas metodes pamatā ir pēdas noslogojuma datordiagnostika miera stāvoklī un veicot soli.(gaitas laikā). Pacients uzkāpj uz īpašas spiediena jūtīgas platformas. Uz datora ekrāna parādās krāsains pēdas noslogojuma attēls, kas dod informāciju par pārslodzes vietām pēdā, par slodzes asimetriju, kustību traucējumiem pēdu locītavās, stājas traucējumiem.
Dators sniedz informāciju ar salīdzināšanas iespējām nākamo izmeklējumu laikā, piemēram, pēc ortopēdisko apavu zolīšu nēsāšanas.
Ar podometrijas palīdzību veic sekojošus mērījumus:
- statisku pēdas spiediena (noslogojuma) mērījumu;
- statisku ķermeņa līdzsvara un stabilitātes mērījumu, lai noteiktu nepietiekamu pēdas vai visa ķermeņa koordinācijas spēju (līdzsvara centru);
- dinamisku pēdas spiediena mērījumu, lai noteiktu gaitas un ķermeņa līdzsvaru gaitas laikā.
Kas ir posturometrija?
Posturometrija ir vienkārša stājas novērtēšanas metode, kas tiek veikta, pacientam stāvot, uz īpašas platformas - ar svārstu un spoguļiem. Tā ļauj noteikt stājas asimetriju visos līmeņos un plaknēs – sākot ar plecu joslu un beidzot ar ceļu un potītes līmeni.
Visbiežāk to pielieto kombinācijā ar podoskopiju, kas ļauj precīzāk noteikt iespējamos patoloģiju cēloņus pēdu nepareizajam stāvoklim un noslogojumam.
Kas podoskopija?
Podoskopija ir pēdu noslogojuma novērtēšana dabiskā mērogā, izmantojot spoguļattēlu principu. Tā ir ļoti ērta metode, lai novērtētu stāju un pēdu noslogojumu bērniem.
Ar podoskopa palīdzību veic sekojošus mērījumus:
- pēdas noslodzi uz atbalsta virsmas;
- pēdas velvju novērtējumu;
- pēdas potītes locītavu un ceļa locītavu ass novirzes.
Andris Zarovskis Veselības Centra 4 tehniskais ortopēds:
„VC4 stājas un gaitas korekcijas kabinetā pielietojam jaunākās diagnostikas metodes. Pateicoties šīm modernajām tehnoloģijām un programmatūrām, stāju un gaitu tagad ir iespējams novērtēt daudz precīzāk nekā līdz šim. Turklāt uzreiz varam piedāvāt risinājumu- uz vietas, pielietojot speciālu vakuuma formēšanas aparātu, izgatavot dažāda veida ortopēdiskos apavu ieliktņus. Piedāvājuma klāstā ietilps arī individuāli piemērotu apavu ieliktņu izgatavošana cilvēkiem ar kustību un gaitas traucējumiem, aktīva dzīvesveida piekritējiem, sportistiem un bērniem.”
* Pēdas deformācijas sekas var būt dedzinoša sajūta kājās, locītavu sāpes, kāju svīšana un, ja pārmērīga slodze uz papēžiem traumē mugurkaulu, tad pēdu priekšējās daļas pārslogošana var atsaukties uz ceļgaliem.