Vēnas un grūtniecība
Parasti vieglas slimību pakāpes, proti, C1 - teleangiektāzijas (zirnekļa tīklojums - sīko asinsvadu un kapilāru zīmējums), retikulāras vēnas (zilas vēnas 1-3 mm diametrā) un C2 - nelielas varikozas vēnas - pēc pirmās un otrās grūtniecības pazūd pēc dzemdībām. Tomēr tas nenotiek vienmēr. Lasiet rakstu ar asinsvadu ķirurga, flebologa dr. Žorža Žabūra skaidrojumu.
Svarīgi ņemt vērā, ka ir ļoti daudz faktoru, kas var ietekmēt to, vai varikozas vēnas pazudīs vai arī ne. Būtiskākie faktori: grūtnieces vēnu stāvoklis pirms grūtniecības, iedzimtība (ģimenes anamnēze), nodarbošanās (stāvošs vai sēdošs darbs), hormonu lietošana (olnīcu stimulācijas un/vai grūtniecību uzturošie preparāti), ar grūtniecību saistītie faktori (augļa svars un pozīcija, salīdzinot ar grūtnieces svaru un konstitūciju), kā arī tas, vai varikozas vēnas ir tikai kājās vai sākušās mazajā iegurnī un turpinās uz kājām. Parasti ar katru grūtniecību parādās jauni vēnu zīmējumi un iespēja, ka tie pazudīs, samazinās.
Grūtniecības laikā novērst vēnu problēmu veidošanos palīdz kompresijas zeķu nēsāšana. Nesen publicētie pētījumi liecina, ka grūtniecēm, kas pareizi nēsāja kompresijas zeķes (pamostoties no rīta uzvelk un novelk pirms gulēt iešanas) visu grūtniecības laiku, salīdzinot ar kontroles grupu (grūtnieces, kas nenēsāja kompresijas zeķes), retāk izveidojās varikozas vēnas. Kompresijas zeķes ir ļoti efektīvs līdzeklis, kā cīnīties ar varikozām vēnām grūtniecības laikā, mazinot simptomus un iespēju dabūt komplikācijas (tūsku un citus simptomus).
Vēl viens jautājums, kas uztrauc grūtnieces un viņu partnerus, ir kaunuma lūpu varikoze.
Šāda tipa vēnas pēc izskata ir biedējošas, tāpēc grūtnieces uztraucas, kas var notikt ar tādām vēnām dzemdību laikā un vai nav jātaisa ķeizargrieziens. Kaunuma lūpu varikoze nav indikācija ķeizargrieziena operācijai. Pēc dzemdībām kaunuma lūpu varikoze strauji samazinās un neilgi pēc tam arī parasti pazūd.
Pacientiem bieži rodas jautājumi par vakuuma masāžu un tās nozīmi varikozu vēnu profilaksē, īpaši pacientēm, kurām ir asinsvadu tīklojums uz augšstilbiem. Ja pacientei nav izteiktas vēnu varikozes vai ar to saistītu komplikāciju, piemēram, tromboflebīts, tad var ieteikt vakuuma masāžu. Protams, ir jāatceras, ka pats drošākais veids, kā pārliecināties par vēnu stāvokli, ir veikt asinsvadu izmeklēšanu ar ultraskaņas metodi (duplekss ultrasonogrāfijas (DUS) izmeklējumu). To veic sertificēts ārsts (flebologs). Svarīgi ir zināt, ka vakuuma masāža (it īpaši manuālā) nedaudz bojā ādas virsējos un trauslos sīkos asinsvadus - kapilārus. Tie var saplīst, radot zilumus un izdalot asinsvadu augšanas faktoru. Savukārt tas var stimulēt jaunu sīko kapilāru veidošanos. Trauslu kapilāru gadījumā labi palīdz rutīns, ginkgo biloba un arī C vitamīns.
ZINĀŠANAI!
Hroniska vēnu mazspēja skar aptuveni 60 % populācijas. Tā nav kosmētiska problēma, kā bieži uzskata, bet gan slimība, kas ietekmē dzīves kvalitāti. Tāpat kā citas hroniskas slimības, vēnu mazspēja allaž nepiekāpīgi turpina progresēt. Hroniska vēnu mazspēja sākas ar simptomiem un sūdzībām, ko pacients parasti sākotnēji izjūt tikai dienas beigās. Pirmie simptomi ir smaguma sajūta, nogurums un nemierīgas kājas. Lielākā daļa cilvēku šīs sajūtas ignorē un ārstu neapmeklē, bet savu pašsajūtu uzlabo, vienkārši kājas atvēsinot, atpūtinot, paceļot uz augšu vai arī nēsājot kompresijas zeķes. Taču tieši šī smaguma un sāpju sajūta kājās vakarā ir pirmais trauksmes signāls, ka ir nepieciešama ārsta palīdzība, lai nepieļautu slimības turpmāku attīstību.
Visu rakstu lasiet žurnāla ''Ārsts.lv'' 2020. gada marta numurā.