Nepārslogo ķermeni ar spēcīgiem temperatūras kontrastiem
Ja cilvēks lieto asinsspiedienu pazeminošas zāles vai citus kardioloģiskus medikamentus, stipri pārkarsis, viņš nedrīkst lēkt aukstā ūdenī. Taču arī pārējiem attiecības ar aukstumu un karstumu jādibina diplomātiskā ceļā. Konsultē “Baltijas Vēnu klīnika” arodslimību ārste un ģimenes ārste Karīna Vernere
Saldējums + auksti dzērieni
Ar angīnu biežāk slimo karstajos vasaras mēnešos. Rīkles galā gļotādu apdzīvo sava mikroflora, arī mutes dobumā dzīvo gan streptokoki, gan stafilokoki un citi mikroorganismi, kuriem savairojoties var rasties veselības problēmas. Temperatūras krasās svārstības rada labvēlīgus apstākļus, lai sliktās baktērijas sāktu vairoties, paaugstinot saslimšanas riskus.
Lai drošāk!
• Saldējumu labāk baudīt, viegli pakusušu, cenšoties auksto našķi ēst lēnām
• Dzēriens nedrīkst būt ledaini auksts, tam jābūt patīkami vēsam
Peldes
Straujas temperatūras svārstības rada stresu organismam, tāpēc bieži vien bravūrīga sevis pārvarēšana, metoties aukstā ūdenī, beidzas, piemēram, ar apsaldētu urīnpūsli vai cistītu. Vēl uzmanīgākiem ar lieliem kontrastiem jābūt tiem, kuriem ir hroniskas sirds slimības, paaugstināts asinsspiediens un kuri lieto medikamentus asinsspiediena normalizēšanai. Krasas temperatūras svārstības veicina asinsvadu spazmēšanos - sirdij tā ir milzīga pārslodze, kas var izrādīties pat dzīvībai bīstama. Ja ūdenī jau gadījies nokļūt, tad jāpeld, jākustas, jo kustība uzlabo asinsriti un arī aukstā ūdenī tas palīdz sasildīt organismu. Taču pieradināt savu ķermeni pie arvien zemākas ūdens temperatūras un apmācīt asinsvadus, lai tie uz aukstumu nereaģē pārāk strauji, nespazmējas, var katrs. Tā kā receptori, kas uztver temperatūru, atrodas ādā, katru dienu ejot vannā, par grādu samazini ūdens temperatūru un jau pēc mēneša varēsi mazgāties dušā 12 grādu siltā ūdenī.
Lai drošāk!
• Pēc peldes nomaini slapjo peldkostīmu, noslaukies
• Ja ķermenis ir sakarsis, nemeties peldēt aukstā ūdenī.
• Pirms došanās uz peldi jūrā vai ezerā ieteicams noskaloties vēsā ūdenī
Kondicionieri
No siltuma ienākot telpā, kur gaisu pamatīgi atdzesējis kondicionieris, nākamajā dienā var parādīties kakla sāpes, iesnas vai klepus. Ja kondicionieris ilgāku laiku nav darbināts, to pirmo reizi ieslēdzot, vēlams pašiem telpā neuzturēties. Kondicionierī var būt savairojušās baktērijas, bet, ierīci iedarbinot, šī mikroflora tiek pūsta virsū, esi spiests to ieelpot un baktēriju armāda nonāk plaušās. Dažiem tas var izraisīt alerģiju paasināšanos, citi saslimst ar kādu infekcijas slimību.
Lai drošāk!
• Kondicionieris jānoregulē, lai labāk tas pūš spēcīgāku gaisa plūsmu, nevis pārlieku pazemina temperatūru
• Nekad nesēdi tieši zem kondicioniera gaisa plūsmas, ja esi sasvīdis.
Vairāk lasi žurnālā ''Veselība'' 2021.gada augusta numurā.