Trofisko čūlu ārstēšana

Vai trofisko čūlu iespējams izārstēt?

Lasītāji jautā - mūsu speciālisti atbild. Uz izdevuma ''Praktiskais Latvietis'' lasītāja Alfona jautājumu par trofisko čūlu ārstēšanu atbild ''Veselības centra 4'' ķirurģe un brūču ārstēšanas speciāliste Aleksandra Kušpelo.

Jautājums: Jau gadus septiņus man ir trofiskā čūla, kas kļūst arvien plašāka. Katru otro dienu ierodas medmāsa, uzziež smēri un notin kāju. Taču āda neveidojas, kāja ļoti sāp, naktīs nevaru pagulēt. Man ir 90 gadu. Ārsts saka, ka trofisko čūlu nevar izārstēt.

Atbilde: Kāda ziede vien nebūs brīnumlīdzeklis, kas sadziedēs cilvēka jau gadiem ilgi nedzīstošu čūlu, ja pie ārsta nebūs noskaidrota tās izcelsme un saņemti ieteikumi, kā to pareizi ārstēt. Visbiežākais cēlonis, kāpēc rodas trofiskā čūla, ir problēmas ar kāju vēnām: paplašinātas zemādas vēnas, vārstuļu mazspēja (ja vēnu vārstuļi nestrādā, asinis sliktāk cirkulē uz sirdi, kājās veidojas tūska), neveselas dziļās vēnas. Kāju vēnu pārbaudei no izmeklējumiem zelta standarts ir zemādas un dziļo vēnu dupleksa skenēšana.

Ja venozās atteces traucējumi ir tie, kāpēc izveidojusies čūla, šie traucējumi jālikvidē, piemēram, bojāto vēnas posmu slēdzot ar lāzera vai citu metodi. Ilgstoši nedzīstošas čūlas parasti ir inficētas, tāpēc operāciju varēs veikt, kad būs izārstēta infekcija.

Arteriālas izcelsmes trofiskās čūlas gadījumā aterosklerozes dēļ artērija ir sašaurināta, un arteriālās asinis, kas bagātīgi satur skābekli, nenonāk līdz pēdai. Cilvēkam, kam ir slimas kāju artērijas, parasti ir grūti noiet pat nelielus attālumus, jo rodas smaguma, sāpju sajūta ikros. Sāpes parādās arī naktīs, bet samazinās, no guļus stāvokļa pieceļoties sēdus un nolaižot kājas uz grīdas. Ja situācija pasliktinās tiktāl, ka asinis pa artērijām netiek nogādātas no sirds uz perifēriju (kājām), cilvēkam draud lokālo audu infarkts, gangrēna, brīdina ķirurģe. Diemžēl tieši asinsrites problēmu dēļ kājās pie mums ik gadu veic aptuveni 1000 amputāciju.

Lai pārbaudītu artērijas, no izmeklējumiem veic segmentāro doplerogrāfiju vai datortomogrāfijas angiogrāfiju. Artērijas ārstē asinsvadu ķirurgs. Vispirms ķirurģiski vajag atjaunot arteriālo asiņu pieplūdi no skābekļa bada cietušajai vietai, pēc tam ar lokālo terapiju var ārstēt trofisko čūlu.

Var būt arī jauktu veidu trofiskās čūlas, tās var būt arī slimību, piemēram, cukura diabēta, podagras, sirds mazspējas, rezultāts. Šādos gadījumos ļoti svarīga ir pamatslimības ārstēšana, pareizs uztura režīms un kustīgs dzīvesveids. ''Piemērota ir visparastākā staigāšana, jo kāju muskulis darbojas līdzīgi kā sirds - tas palīdz aktivizēt asinsriti gan vēnās, gan artērijās, līdz ar to uzlabo kāju stāvokli''.

Komentējot lasītāja jautājumu, daktere Kušpelo stāsta: ''Vienīgais pozitīvais moments šajā situācijā - šāda ilgi nedzīstoša čūla, visticamāk, nav arteriālas izcelsmes. Tādas parasti aktīvi progresē, un problēma var beigties pavisam bēdīgi, artērijas sliktajam stāvoklim pasliktinoties vēl vairāk.''

Pēc speciālistes domām, lasītāja sūdzības liecina, piemēram, par venozas izcelsmes trofisko čūlu. Bet kāpēc sāp kāja? Acīmredzot brūce un arī āda ap to ir inficēta. Tāpēc vajadzētu meklēt palīdzību pie mediķiem, kas specializējušies trofisko čūlu ārstēšanā, jo, iespējams, nepieciešama arī antibakteriāla terapija, spriež daktere.

Lai trofiskā čūla labāk dzītu, svarīga regulāra tās kopšana, tīrīšana. Medicīnas centrā brūces nekrotisko (atmirušo) audu noņemšanai mediķis izmantos ķirurģiskos instrumentus, ultraskaņu vai kādu citu metodi, bet mājas apstākļos īpaša nozīme ir brūces tīrīšanai jeb mazgāšanai.

Ārstēšanas mērķis ir panākt trofiskās čūlas pārveidošanos no nekrotiskās, inficētās stadijas par dzelteno un rozā stadiju, kad notiek jaunu saistaudu veidošanās - granulācija, un pēc tam nonākt līdz epitelizācijas stadijai, kad brūces virsmu pamazām nosedz epitēlija šūnas. Tieši tās arī veidos ādas ārējo slāni jeb epidermu.

Visu rakstu lasiet izdevuma ''Prakstiskais Latvietis'' 2022. gada 1. marta numurā

ср, 05/18/2022 - 10:33

НЕОБХОДИМА ПОМОЩЬ?

В распоряжении «Балтийская клиника вен» 3 операционных залов и дневные стационары.  Мы консультируем пациентов и в других филиалах «Veselības centrs 4» а также в поездках (см .:www.venas.lv) :

  • улица Кр. Барона, 115 (Балтийская клиника вен – главное здание)
  • улица Сканстес, 50 (Клиника дерматологии)
  • Бривибас гатве, 410 (Клиника Юглас)
  • улица Дунтес, 15А, 3-й, 4-й этаж (Capital Clinic Riga)
  • улица Гребенщикова, 1 (Диагностический центр)
  • улица Базницас, 18 (Anti-Aging Institute)
  • улица Гимназияс, 10A-2а, Даугавпилс (Частная клиника «Ģimenes veselība»)
  • yлица Педедзес 10, Марупе (Докторантура Марупе)
     

Записаться на консультацию