Fiziskās aktivitātes ar paaugstinātu slodzi – garu skriešanas distanču, piemēram, maratona vai pusmaratona, sarežģītas pakāpes riteņbraukšanas trases veikšanu, šķēršļu pārvarēšanas skrējienu, pludmales volejbola spēli, kalnos kāpšanu u.c. – nedrīkst veikt bez iepriekšējas gatavošanās, savu spēku un patiesā veselības stāvokļa izvērtēšanas – par to ārsti nenogurstoši atgādina, īpaši sākoties siltajam gadalaikam, kad tā vien šķiet, ka visa Latvija skrien un sporto. Taču, lai nerastos nepatīkami pārsteigumi, kas saistīti ar veselību, jāsporto atbildīgi.

Diemžēl Lattelecom Rīgas maratona laikā šī gada 17. maijā 10 kilometru distancē mira viens no dalībniekiem. Katru gadu maratona laikā, īpaši, ja garās distances jāveic karstos laika apstākļos, spīdot saulei, slimnīcā tiek nogādāti ap 20 cilvēku, bet palīdzību neatliekamās palīdzības komandai lūdz vidēji 100 dalībnieku.

Ja cilvēks ir nolēmis piedalīties sporta sacensībās, kas organismam ir liela slodze, viņam ir jāapzinās, ka nepieciešams vismaz dažu mēnešu sagatavošanās posms, kurā jāiekļauj arī veselības pārbaudes. Tikai izvērtējot patieso veselības stāvokli, cilvēks var uzsākt treniņus – atbilstošus tā brīža fiziskajai sagatavotībai un individuālajām organisma īpašībām. Nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus, ir jāsabalansē slodze un sacensībām jāgatavojas pakāpeniski. Traumas, sastieptas saites, muskuļi, Ahileja cīpslas pārrāvums un arī daudz smagākas veselības problēmas var būt sekas vieglprātīgai attieksmei pret veselību sportojot.

Protams, kustība nozīmē dzīvību, tādēļ regulāras fiziskās aktivitātes  ir labākais vitalitātes un veselības priekšnosacījums, un fiziski aktīvs dzīves veids ir labs pamats veselības un darbaspēju saglabāšanai visos dzīves posmos. Mērena fiziskā slodze nav pietiekoša, lai piedalītos sacensības, kas prasa ļoti lielu fizisko sagatavotību. Protams, nekad nav izslēgta arī kādu iedzimtības faktoru klātesamība.

Pārslodzes, nepareiza slodzes menedžmenta (tajā skaitā uztura, vitamīnu, minerālvielu, dzērienu u.c lietošana), kā arī cilvēku neinformētības par savu veselības stāvokli  rezultātā visbiežāk novērotie veselības traucējumi ir:

  • Sirds asinsvadu slimības - var atklāties agrāk nediagnosticēts iedzimtības faktors – iedzimtas sirdskaites, hipertosniskā slimība, išēmiskā sirds slimība, stenokardija, aritmija, kā arī rasties insults vai citi asinsrites traucējumi smadzenēs piem., tranzistora išēmiska lēkme, iedzimtas asinsvadu īpatnības (aneirismas) var izraisīt asinsvadu plīsumu u.c);
  • Hronisko iekšķīgo slimību saasinājumi (nieru problēmas, iepriekš nediagnosticēts cukura diabēts, bronhiālā astam u.c.);
  • Ortopēdiskas un balsta sistēmas problēmas u.c.
     

Visbīstamāk, protams, ir ja fizisko aktivitāšu laikā cilvēku piemeklē kāda sirds asinsvadu slimība, tādēļ pēkšņi parādoties sāpēm vai smagumam krūtīs, elpas trūkumam, aukstiem sviedriem, stiprām sirdsklauvēm, ģībonim u.c. nekavējoties jāmeklē mediķa palīdzība.

Nav noslēpums, ka sirds un asinsvadu slimības - viens no galvenajiem mirstības cēloņiem gan pasaulē gan Latvijā (Latvijas Veselības ministrijas statistika liecina, ka mūsu valstī no sirds un asinsvadu slimībām gadā mirst apmēram 18 000, kas ir 55% – 56% no kopējā mirušo skaita Latvijā) skar visu vecumu cilvēkus, pie kam sirds un asinsvadu slimības kļūst arvien „jaunākas”, nu jau bieži tās tiek novērotas 30-40 gadu vecumā. Šobrīd kardiovaskulāro slimību var nosaukt par „Pasaules slimību”. Pat 20-39 gadu vīriešu grupā līdz 14.8% konstatētas sirds un asinsvadu slimības.

Tie, kuri atbildīgi attiecas pret savu veselību, ir novērtējuši regulāru vispārējās veselības pārbaužu jeb check-up programmu priekšrocības. Tās sniedz iespēju novērot cilvēka veselību dinamikā, salīdzināt izmeklējumu rezultātus, novērot, vai kādi rādītāji nav pasliktinājušies, laikus reaģēt. Tiem, kas vēlas aktīvi sportot, vispiemērotākās ir fiziskās sagatavotības pārbaudes, ko piedāvā VC4 grupas uzņēmums Capital Clinic Riga - cilvēkiem, kam ir paaugstināta fiziskā slodze, vai tiem, kas nodarbojas ar sacensību sporta veidu, kā arī tiem, kuri vēlas uzsākt nodarboties ar kādu sporta veidu.

Konsultēja VC4 un VC4 grupas uzņēmuma Capital Clinic Riga ģimenes ārste Jevgēņija Nikolajeva.

16. Jūlijs, 2020.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai