brūce

Kā mūsdienīgi sadziedēt čūlas?

Kāpēc nedzīst? Ir divu veidu brūces – akūtas un hroniskas. Akūtas brūces ir tikko iegūtas, svaigas – sagriezts pirksts, iekodis ods, nobrāzts celis, brūce, piemēram, pēc apendicīta operācijas. Hroniskas brūces ir tādas, kas ilgi nedzīst, un visbiežāk tas ir saistīts ar asinsvadu – vēnu vai artēriju – slimībām, skaidro ''Baltijas Vēnu klīnika'' ķirurģe un brūču ārstēšanas speciāliste Dr. Aleksandra Kušpelo.

Kā noskaidrot īsto cēloni?

Ja ārstam rodas aizdomas par venozas izcelsmes čūlu, jāveic zemādas un dziļo vēnu dupleksa skenēšana, lai noskaidrotu, kas notiek ar vēnām. Pacientus, kam, iespējams, ir artēriju problēmas, ārsts nosūta uz citu izmeklējumu – segmentāro doplerogrāfiju vai datortomogrāfijas angiogrāfiju. Vajadzīgas arī analīzes – klīniskā asinsaina un citas. Pēc tām var saprast, vai pacientam ir cukura diabēts, podagra vai citas izmaiņas.

Vispirms – nost ar nepareiziem prieKšstatiem!

  • Pirmais tipiskākais mīts: čūla jāvēdina, tai jāelpo, lai sadzītu...

nepareizi! Čūla nevar sadzīt, ja ir sausa.

Zem kreveles dzīšana nenotiek. Visas čūlas, izņemot arteriālās, jāārstē mitrā vidē.

  • Otrs tipiskais mīts: varbūt palietot kādas antibiotikas...

Jā un nē. Atbildi sniedz laboratorisks izmeklējums – čūlas materiāla uzsējums.

Mūsdienīgas brūču aprūpes pamatprincipi

1. brūce jātīra.

Bija laiks, kad trofiskās čūlas mazgāja ar ūdeni, fizioloģisko šķīdumu, kas ir 0,9% sālsūdens. Taču pētījumi pierādīja, ka ar to ir par maz, – ūdens, sāls šķīdums nespēj sašķelt bioplēvi un notīrīt nekrotiskos, atmirušos audus. Mūsdienās šim nolūkam radīts speciāls šķīdums Prontosan®. Tas ir izveidots uz ūdens bāzes un satur unikālas aktīvās vielas – poliheksanīdu, kas nodrošina ilgstošu pretmikrobu darbību, un betaīnu, kas kā virsmaktīva viela sašķeļ bioplēvi un atmirušos audus. Ir vairāki paņēmieni, kā attīrīt trofisko čūlu.

2. brūce jāpiepilda.

Mūsdienās brūču aprūpei lieto brūču gelus, kas izgatavoti uz ūdens bāzes.

3. brūce jāpārklāj.

Čūlai ir vairākas fāzes, un ārstējot būtu jāpanāk, lai no melnās, nekrotiskās, inficētās stadijas tā pārveidotos par dzelteno un rozā stadiju, kad notiek granulācija jeb jaunu nenobriedušu saistaudu veidošanās, un visbeidzot epitelizācija, kad brūces virsmu pakāpeniski nosedz epitēlija šūnas, kas veido ādas ārējo slāni epidermu. Katrā brūces dzīšanas fāzē jāizmanto piemērots pārsējs.

Tā vairs nedari!

  • Ir cilvēki, kas trofisko čūlu aprūpē joprojām izmanto streptocīda pulveri.
  • Aizmirsti arī par ūdeņraža pārskābi! Ūdeņraža pārskābe noder, lai apstādinātu virspusēju asiņošanu, nevis lai attīrītu nekrotiskas brūces virsmu.
  • Aizmirsti par krāsvielām – zeļonku, pioktanīnu un kastelānu –, jo zem krāsas veidojas kreveles! Turklāt caur krāsu nevar saskatīt, kas notiek ar čūlu.
  • Aizmirsti par ziedēm! Izdalījumi no brūces ir ūdeņaini, bet vairums ziežu ir taukainas.

Vairāk lasiet žurnāla ''Ieva'' 2021. gada marta izdevumā

НЕОБХОДИМА ПОМОЩЬ?

В распоряжении «Балтийская клиника вен» 3 операционных залов и дневные стационары.  Мы консультируем пациентов и в других филиалах «Veselības centrs 4» а также в поездках (см .:www.venas.lv) :

  • улица Кр. Барона, 115 (Балтийская клиника вен – главное здание)
  • улица Сканстес, 50 (Клиника дерматологии)
  • Бривибас гатве, 410 (Клиника Юглас)
  • улица Дунтес, 15А, 3-й, 4-й этаж (Capital Clinic Riga)
  • улица Гребенщикова, 1 (Диагностический центр)
  • улица Базницас, 18 (Anti-Aging Institute)
  • улица Гимназияс, 10A-2а, Даугавпилс (Частная клиника «Ģimenes veselība»)
  • yлица Педедзес 10, Марупе (Докторантура Марупе)
     

Записаться на консультацию