Placeholder

Riska faktori un simptomi

Riska grupās var atrasties ikviens, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi konstatēt simptomus.

Simptomi jeb pirmās slimības pazīmes ir: diskomforta, spiedoša smaguma vai dedzināšanas sajūta apakšstilbos, nakts krampji apakšstilbu muskuļos, nieze, dienas beigās pietūkušas potītes. Var parādīties arī mazie asinsvadiņi – kapilāri. Stāvoklim pasliktinoties, parādās arī lielie vēnu mezgli. Hroniska vēnu mazspēja un hemoroīdi ir bieži izplatīta slimība.

Pievērsiet uzmanību šādiem riska faktoriem: 

Iedzimtība

Ja vienam no vecākiem ir konstatēta vēnu nepietiekamība, tad 43% gadījumu tā var būt arī nākamajām paaudzēm. Savukārt, ja abi vecāki sirgst ar vēnu varikozi, tad risks, ka tā būs arī bērnam, pieaug līdz pat 90%.

Grūtniecība un hormonālie preparāti

Grūtniecības periodā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas. Samazinās gludās muskulatūras tonuss, tai skaitā arī vēnu sieniņās. Tās kļūst plānākas un vaļīgākas. Grūtniecības laikā, palielinoties dzemdei, tiek nospiestas arī iegurņa vēnas, kas izraisa sastrēgumu kāju asinsvados - sāk veidoties varikoze. Lai no šīm problēmām izvairītos, speciālisti rekomendē nesāt speciālās kompresijas zeķes, sākot jau ar pirmajiem grūtniecības mēnešiem.

Ja sievietei grūtniecības periodā ir parādījušās nelielas vēnu problēmas, tad pusgadu pēc dzemdībām tām vajadzētu pazust pašām no sevis. Ja tā nenotiek, kas var gadīties situācijās, ja grūtniecības periodā ir bojātas vēnu vārstules, ir jādodas pie speciālista. Viss ir atkarīgs no tā, vai sievietei jau pirms grūtniecības ir bijušas slimības pazīmes, vai arī tās parādījušās tikai augļa iznēsāšanas periodā.

Vēnu varikozi var pastiprināt arī hormonālo preparātu lietošana (kontracepcija), paaugstinās trombožu risks.

Neveselīgs dzīvesveids

Kaitīgie ieradumi, mazkustīgs dienas ritms, stress un daudzi citi faktori ir labi zināmi veselības pretinieki. Daudziem cilvēkiem tas ietekmē tieši asinsrites sistēmu.

Kaitīgs darbs, liekais svars

Kaitīga darba vide vēnu veselības kontekstā ir tāda, kur cilvēkam ilgstoši jāatrodas sēdošā vai stāvošā pozā. Un liekais svars mums ir līdzi vienmēr. Kamēr sirds ir spēcīga, simptomus var nejust. Laika gaitā mēs sākam rūpēties gan par savu kardiovaskulāro sistēmu, gan par vēnu estētiku un labsajūtu. 

 

 

Augstpapēžu kurpes

Staigājot apakšstilbu muskuļi masē dziļās vēnas, veicinot asiņu plūšanu uz augšu, bet, ikdienā valkājot augstpapēžu apavus, tie visu laiku atrodas iestieptā stāvoklī, dziļo vēnu masēšana nenotiek un rodas venozais sastrēgums. 

Šauru bikšu valkāšana augšstilbos

Ja cilvēkam ir šauras bikses, sēdošs darbs un kājas lielāko dienas daļu ir pārkrustotas viena pār otru, tas nenāk par labu asinsritei. Tiek nospiesta paceles un cirkšņa vēna. Neveselīgs apģērbs ir daļa no neveselīga dzīvesveida.

 

Pārmērīga slodze

Vēnu saslimšanas var pastiprināt arī ilgstoša atrašanās karstumā vai arī liela ilgstoša fiziska slodze. Ja cilvēkam patīk iet pirtī, viņš to var darīt, taču ir nepieciešams kontrasts – auksts dīķis, vai duša. Ja cilvēkam ir 3. vai 4. pakāpes vēnu nepietiekamība ar trombožu risku, pirti,  karstu vannu apmeklēt nav vēlams.

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai