Placeholder

Virspusējo vēnu saslimšanas

Zemāk lapā redzamas dažādas vēnu saslimšanu stadijas. Izvēloties attiecīgo sadaļu, Jums ir iespēja uzzināt sīkāk par saslimšanas anatomisko skaidrojumu, pašu saslimšanu, tās simptomiem, iespējamo profilaksi, diagnostiku, ārstēšanu un rehabilitāciju.
Vēršam jūsu uzmanību - simptomi var būt kombinēti. Precīzu diagnozi iespējams noteikt, apmeklējot flebologu un veicot duplekssonogrāfiju.

Virspusējo vēnu mazspēja ir iemesls dažādas pakāpes varikozes attīstībai

Atkarībā no to lokalizācijas un diametra vēnas iedala grupās:

Teleangektāzijas

"Zirnekļveida" vēnas (diametrs <1.0 mm) veidojas venozas hipertensijas ietekmē, paplašinoties intradermālajām kapilārajām vēnām. To parādīšanās reizēm var liecināt par izmaiņām dziļo vēnu sistēmā. Tomēr lielākoties pacientus uztrauc tieši kosmētiskais defekts.

Retikulārās vēnas

To diametrs <3.0 mm. Retikulārās vēnas atrodas hipodermā un to paplašināšanās nav klīniski nozīmīga, taču rada vizuālu defektu.

Stumbra vēnas un to galvenie zari

Diametrs >3.0mm; patoloģijas gadījumā rada gan klīniski, gan kosmētiski nozīmīgas izmaiņas ar izteiktu vēnu varikozi, smaguma sajūtu, niezi, ādas trofikas traucējumiem.

Sānu zari

Tie iziet no stumbra vēnas. Sānu zaru varikozas izmaiņas rodas, ja nevienmērīgi paplašinās asinsvada sieniņa un parādās asins pretplūsma. Rezultātā tiek traucēta asins attece.

Perforantās vēnas

Šīs vēnas vārstuļu bojājums rada venozo atvilni no dziļo vēnu sistēmas virspusējās vēnās. Reizēm novēro izolētu perforanto vēnu nepietiekamību. Tieši perforanto vēnu bojājums apakšstilbā bieži ir iemesls venozas atrofiskas čūlas attīstībai.

Nogurušas kājas 

Nespecifiska pazīme, taču var liecināt par kāju vēnu pārslodzi vai pat bojājumu. Ārēji redzamu simptomu var arī nebūt.
Censties novērst riska faktorus. Veikt vingrinājumus, kas nodarbina apakšstilbu muskuļus. Apmeklēt flebologu. 

ĀRSTĒŠANA:

  • kompresijas terapija;
  • ārstnieciskā vingrošana;
  • medikamenti.

 

Kapilāru varikoze jeb teleangektāzijas

Izpaužas kā sīkas paplašinātas zilas vēniņas jeb ‘’zirnekļu kājiņas’’. Nereti tās notur par ‘’zilumu’’.

Teleangektāzijas (diametrs < 1.0mm), (‘’zirnekļveida’’ vēnas, ‘’vārnu kājiņas’’) veidojas venozas hipertensijas ietekmē, paplašinoties intradermālajām kapilārajām vēnām. To parādīšanās reizēm var liecināt par izmaiņām dziļo vēnu sistēmā. Tomēr lielākoties pacientus uztrauc tieši kosmētiskais defekts.

Retikulārās vēnas (diametrs < 3.0mm) atrodas hipodermā un to paplašināšanas nav klīniski nozīmīga, taču tās tāpat kā retikulārās vēnas rada vizuālu defektu.

  

Cik tas ir bīstami?

Klīniski nav bīstamas, rada tikai kosmētisku defektu. Vairāk parādās pa lielinoties sievietes vecumam. Vīriešiem samērā reti. Ļoti ieteicams apmeklēt flebologu. Iespējams likvidēt ar skleroterapiju vai lāzerprocedūrām. Nav ieteicams lietot hormonālu kontracepciju vai HAT.

Ārstēšana:

  • skleroterapija;
  • lāzerterapija;
  • termokoagulācija;
  • medikamenti.

 

Vēnu mezgli 

Varikozi vēnu mezgli parasti ir pirmais simptoms, ko ievēro pats pacients. Varikozo jeb paplašināto vēnu iemesls ir stumbrs vēnu VSM vai VSP vārstuļu bojājums.

Stumbra vēnas un to galvenie zari (diametrs >3.0mm) patoloģijas gadījumā rada gan klīniski, gan kosmētiski nozīmīgas izmaiņas ar parasti izteiktu vēnu varikozi, smaguma sajūtu, niezi, ādas trofikas traucējumiem.

Noteikti iesakām vēnu mezglu parādīšanās gadījumā apmeklēt flebologu. Nepieciešams veikt kāju vēnu Duplex US.

 

 

Kā rīkoties?

Pirmkārt, likvidēt bojātās stumbra vēnas venozo atvilni un tikai pēc tam likvidēt varikozos mezglus, nevis otrādi.

Ārstēšana

Vēnu ķirurģiska ārstēšana, vadoties no diagnostikas datiem. Var izvēlēties:

  • skleroterapiju;
  • endovenozu operāciju.

Kāju tūska

Kāju tūska līdzīgi kā varikozi vēnu mezgli parasti ir pirmais simptoms, ko ievēro pats pacients. Varikozo jeb paplašināto vēnu iemesls ir stumbrs vēnu VSM vai VSP vārstuļu bojājums.

Stumbra vēnas un to galvenie zari (diametrs >3.0mm) patoloģijas gadījumā rada gan klīniski, gan kosmētiski nozīmīgas izmaiņas ar parasti izteiktu vēnu varikozi, smaguma sajūtu, niezi, ādas trofikas traucējumiem.

Noteikti nepieciešams apmeklēt flebologu. Veikt kāju vēnu Duplex US. Pirmkārt, likvidēt bojātās stumbra vēnas venozo atvilni un tikai pēc tam likvidēt varikozos mezglus, nevis otrādi. 

Ārstēšana

Tūskas gadījumā izšķiroša ir diagnostika, lai noteiktu tūskas izcelsmi:

  • venoza mazspēja;
  • limfostāze;
  • sirds mazspēja;
  • aptaukošanās;
  • cits iemesls. 

Tūskas samazināšanai ārstē pamatslimību.

 

Pigmentācija 

Parasti veidojas brūngani sārti plankumi apakšstilbu iekšpusē. Saistīts ar ilgstošu venozu stāzi, taču var būt arī citu slimību pavadsimptoms. 

Obligāti apmeklējiet flebologu, dermatologu vai lāzerterapijas speciālistu. Pigmentācija ir jāuztver ārkārtīgi nopietni un jārīkojas pēc iespējas ātrāk, jo tās pamatā var būt nopietnas dziļo vēnu problēmas, kuras, ja nerisinātas, var novest līdz neārstējamiem vēnu bojājumiem ar ārkārtīgi nepatīkamām konsekvencēm uz visu atlikušo mūžu. 

Nereti pigmentācijas pamatā esošā vēnu saslimšana tiek nepamatoti dziļi ielaista, jo esam pieraduši pie vasarraibumiem, asinsizplūdumiem (zilumiem) un citām vizuālām ādas izmaiņām, saistot tās ar ikdienas mikrotraumām. Esiet uzmanīgi, vērojiet un saudzējiet sevi. Aizdomu gadījumā noteikti apmeklējiet ārstu.

 

Ārstēšana

Pigmentācijas gadījumā svarīga ir diagnostika, lai noteiktu pigmentācijas cēloni un to likvidētu. Pigmentācija var liecināt par ārkārtīgi smagu vēnu saslimšanu, kurai ir liels risks progresēt un kļūt par apgrūtinājumu uz visu atlikušo dzīvi.
 

Tālākā ārstēšana:

  • Q-switch lāzerterapija;
  • IPL lāzerterapija;
  • lokāla medikamentoza terapija.

 

 Trofiskā čūla                                                                                                          Ārstēšana

Trofiskās čūlas (tās mēdz saukt arī par hroniskām brūcēm) mēdz būt daudz un dažādas, un cēloņi tām arī var būt visdažādākie. Biežāk sastopamās var iedalīt trīs lielās grupās - venozas, arteriālas un neiropātiskas.

Trofiskās čūlas gadījumā asinsvadu ķirurga vai flebologa konsultācija ir obligāta. Tālāka ārstēšana noris pēc speciālista norādījumiem.

Kāju venozās čūlas kā smagākā HVM izpausme, bieži ir sāpīgas, eksudējošas, rada kustību ierobežojumus un sociālu izolāciju un samazina dzīves kvalitāti apmēram 1-5% no populācijas. Var būt arī išēmiskas (artēriju aterosklerozes nosprostojums) izcelsmes.
Lokalizētas apakšstilbos. 

Čūlas gadījumā svarīga precīza diagnostika, ieskaitot asinsvadu ķirurga (angioķirurga) konsultāciju:

  • venozas mazspējas čūlas gadījumā OBLIGĀTA kompresijas terapija ar maza iestiepuma kompresijas saitēm;
  • kompresijas zeķu valkāšana – speciālās čūlu zeķes;
  • medikamentoza terapija.
 

Nepieciešama palīdzība?

"Baltijas Vēnu klīnika" rīcībā ir 3 operāciju zāles un dienas stacionāri. Pacientus konsultējam arī citās "Veselības centrs 4" filiālēs, kā arī izbraukumos (skatīt: www.venas.lv):

  • K. Barona ielā 115 (Baltijas Vēnu klīnika - galvenā ēka)
  • Skanstes ielā 50 (Dermatoloģijas klīnika)
  • Brīvības gatvē 410 (Juglas klīnika)
  • Duntes ielā 15A, 3., 4. stāvā (Capital Clinic Riga)
  • Grebenščikova ielā 1 (Diagnostikas centrs)
  • Baznīcas ielā 18 (Anti-Aging Institute)
  • Ģimnāzijas ielā 10A-2а, Daugavpilī (Privātklīnika "Ģimenes veselība")
  • Pededzes iela 10, Mārupe ( Mārupes Doktorāts) 
     

Pieteikties konsultācijai